На изборите за Европейски парламент, от 25 май т.г., много граждани на „старата София”, където живеят наследници на буржоазията отпреди 9 септември 1944 г., са гласували за ГЕРБ, която е една сравнително нова партия. Този факт далеч не е толкова изненадващ, колкото на пръв поглед изглежда и той има своето логично обяснение...
Непосредствено преди изборите ГЕРБ подписа споразумение за политическо партньорство с три стари, традиционни български партии с над стогодишна история - ПП „Обединени земеделци”, БСДП и РДП.
Обединените земеделци на Петя Ставрева са наследници на БЗНС, който беше част от коалицията “Народен съюз” между земеделци и демократи, с лидери Анастасия Мозер и Стефан Савов. Две силни политически фигури, житейски и потомствено свързани с историята и политиката на буржоазна България. Социалдемократите на Йордан Нихризов държат марката БСДП и са истинските приемници и продължители - в правен аспект, а и в исторически - на Петър Дертлиев. Каквото и да пишат и говорят по въпроса поръчкови медии. Радикалдемократите на Захари Петров стоически устояха на катаклизмите на българския преход без да се отказват от своите идеи и принципи…
Не знам дали в ГЕРБ си дават сметка за огромния “символен политически капитал”, който получиха чрез тях в навечерието на европейския вот. Надявам се да е така, поне в някаква степен. На този етап тези три партии не могат да прескочат сами 4% бариера. Но те имат представителство в местната власт, структури, изградено лидерство, памет за миналото и истински корени в историята отпреди комунизма. Те са честни и пазят своите идеали. Да ги имаш за партньори е като да сложиш на ревера си старите фамилни ценности. Стига да можеш да ги оцениш!
Реформаторският блок се раздели с Обединените земеделци, БСДП и РДП и сбърка. Съпредседателите на Синята коалиция се отнасяха с пренебрежение към тях. Когато една коалиция е с ограничено електорално влияние, лидерите на партиите с най-висок резултат се стремят да “резервират” за себе си избираемите места без да се интересуват от друго. Това отблъсква, разбира се!
ГЕРБ нямат този проблем, електорално те са достатъчно мощни. Но имат проблем с историческата си идентификация, с обвиненията в авторитаризъм и с дефицита на демократичен опит и култура. Обединените земеделци, БСДП и РДП запълват тези липси. Съюзът с тях дава на ГЕРБ историческа тежест, резервни писти и корени, без които в политиката не може.
Лидерът на ПП „Обединени земеделци” - Петя Ставрева, която вече беше евродепутат от листата на ГЕРБ (от 2007 до 2009 г.) е завършила журналистика и масови комуникации. По време на своя мандат в Европейския парламент тя беше член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, зам.-член на Комисията по бюджетен контрол и на Комисията по правата на жените и равенството между половете. По предложение на Европейската комисия, тя изготви доклад и той беше приет, за отпускането на 1 милиард и 200 хиляди евро допълнителни средства към селските райони за справяне с последиците от икономическата криза. По нейна покана председателят на Комисията по земеделие на Европейския парламент - Нийл Париш, посети България за пръв път. Тя инициира среща на представители на българските браншови организации с Жозе Мануел Суса Ува, директор на департамента за развитие на селските райони в Генерална дирекция "Земеделие'' на Европейската комисия. През 2007 и 2008 се срещна с ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България, с производители на грозде от пловдивската община Родопи, с представители на Националния млечен борд, с млекопроизводители от Южна България и др. Тя организира форума „Производството и преработката на рози в България - проблеми и перспективи”, тя изпрати писмо до Европейската комисия с искане да се направи независима експертиза за обгазяването на Стара Загора и др. България определи като приоритет развитието на своята селскостопанска политика, но земеделските партии умишлено бяха разкъсвани и маргинализирани през годините на прехода. Съюзът на ПП „Обединени земеделци” със силния ГЕРБ, може да даде онази сигурност и котва, около която да започне истински обединителен процес. Страната ни и нейните земеделци се нуждаят от това.
БСДП е достойният опонент на БСП в социалната сфера. Тя пази мечтата и знанието за истинската социалдемокрация с нейната чувствителност, демократизъм, широта и конкретни идеи, които така и не се случиха в България. Заради надигащите се популистки движения, днес десните партии се нуждаят от вътрешния коректив на социалдемократите. Такъв модел на партийно партньорство има в Испания. В Германия той е налице като управленска коалиция. Затова там няма евроскептицизъм. Лидерът на БСДП Йордан Нихризов е инженер, той има законодателен опит, познания в сферата на трудовото законодателство и пенсионната реформа. Освен това е отличен публицист и познавач на българската история. Негово е предложението (от преди 5 години) за машинното гласуване. От декември 2003 до юни 2005 г. е зам.-председател на икономическата комисия в 39-тото Обикновено народно събрание. Той е автор, вносител и съвносител на повече от 30 законопроекта със социална насоченост, десет от които са част от законодателството на България. По негова инициатива и в съавторство бе приет Законът за гарантираните вземания на работници и служители при несъстоятелност на работодателя. Чрез този закон страната ни изпълни изискванията на Конвенция № 173 на Международната организация на труда.
Лидерът на РДП Захари Петров е математик и специалист по комплексен анализ. Научен сътрудник, автор на книги, сборници и публикации в областта на алгоритмичните езици. От 1992 г. е генерален директор на НЦ „ИНФОМА”, а от 1997 до 2000 г. е изпълнителен директор на „ИНКОМС-ТЕЛЕКОМ ХОЛДИНГ” АД. Председател е на Фондация „Микротел”. Член е на Радикалдемократическата партия в България и на нейния Национален партиен съвет от 1990 г. От 2001 г. е неин председател. Ползва руски, английски и френски.
Време е да уточня, пиша всичко това, защото виждам потенциала и бъдещето на този политически съюз, който е в зародиш и който сигурно ще се опитат да рушат. Днешните партии са в дълг към миналото. Не може БСП да се афишира като единствената партия с исторически корени, традиции и памет. Не бива да се фалшифицира историята.
ГЕРБ направиха стъпка и преодоляха изолацията, на която ги бяха осъдили. Съюзявайки се с ПП „Обединени земеделци”, БСДП и РДП те сключиха историческо споразумение във времето с личности като Тодор Влайков, Найчо Цанов, Венелин Ганев, Петко Тодоров и други известни със своята почтеност и политически морал радикалдемократи. Със земеделски лидери като Александър Стамболийски, Никола Петков, д-р Г. М. Димитров, с ярки реформатори като Цанко Церковски. С исторически фигури като социалдемократите Янко Сакъзов, Константин Бозвелиев, Сава Мутафов, д-р Петър Джидров...
Ходът е политически гениален. Но и много, много задължаващ. Дано не го проиграят!
Силвия Стефанова, публикувано във Фейсбук
|