Вероятно утре, управляващото мнозинство ще отмени машинното гласуване. Като начало - за местните и парламентарни избори, а след година-две и за останалите. Разбира се, референдумите също са на прицел. В противен случай трябваше да се изпълни волята на близо 70% от участвалите в референдума през 2015 г. и подкрепили електронното гласуване.
Нека бъдем честни - това щеше да се случи и ако управляващи и опозиция си сменят местата. Отворената вратичка за изборни измами на най-високо ниво е примамлива за всяка „влиятелна“ партия у нас. Може би изключение прави ДПС, защото те владеят избирателите си, които гласуват както и за когото им наредят от върха на „либералната“ партия.
Радикалдемократическата партия (РДП), на която имам честта да съм председател от 2001 г., твърдо и последователно подкрепя установяване на демократични принципи на управление у нас, в това число и използване на инструментите на пряката демокрация. Затова, когато наричащите себе си „системни“ партии се бяха изпокрили, РДП използваше всички възможности, за да разясни предимствата на гласуване по електронен път в проведения през 2015 г. референдум, както и необходимостта от намаляване на субсидиите за политическите партии по нов начин, а не механично на 1 лв. - в референдума от 2016 г. И въпреки, че зад популисткото предложение за орязване на субсидиите застанаха само с 2 % повече гласоподаватели, отколкото зад електронното гласуване, мнозиството се съобрази с първото, но се готви да се противопостави на второто.
И ако такова поведение на народното представителство е обяснимо и очаквано, изненадват аргументите в подкрепа на отмяната на гласуването с машини. Те са израз или на пълна некомпетентност, или в изпълнение на партийна политика. И понеже нямам доказателство за първото, подозирам съгласуван поход на управляващите срещу обективното и точно отчитане на резултатите от изборите.
Местните избори били много сложни и ЦИК и членовете на секционните избирателни комисии (СИК) нямало да се справят при гласуване с машини в оставащите три месеца. А какво правеше ЦИК четири години? Сменете ЦИК и обучете членовете на СИК! А защо отменяте и машинно гласуване за парламентарни избори? И за тях ли няма да сте готови?
Машинното гласуване било скъпо (около 60 лева на глас, срещу 77 стотинки при гласуване с хартиена бюлетина). Наглост - първо, под една трета от гласувалите имаха машини в секциите си и второ, по вина на ЦИК, до последния момент се внушаваше съмнение за готовността за машинно гласуване, липсваше адекватна разяснителна кампания, членовете на СИК не бяха обучени.
Не е коректно разходите за машини да се делят на малкия брой гласували с тях. А ако всички гласуваха с машини? А ако машините бяха закупени и се използваха за всички следващи европейски, национални и местни избори и референдуми?
Хайде тогава да гласуваме с камъчета. Ще бъде най-евтино, а и камъните след избора ще могат да се използват по предназначение.
При местните избори бюлетините са дълги и ще трябва да се прехвърлят няколко екрана на машината. Нека сме наясно - машината е един елементарен компютър, със софтуер и възможности, отстъпващи на най-обикновения мобилен телефон. И децата знаят как се прелистват екрани от телефонния указател, от списък с клипове, от галерия със снимки.
Машините могат да се манипулират - заявява един титулуван „многознайковец“. И пропуска да припомни, че резултатите, преди да отидат в ЦИК минават през компютрите на една държавна фирма, без надзор, докато при изборните машини дебнат членове на СИК, застъпници, наблюдатели.
И да завърша оптимистично - кой каквото прави, на себе си го прави!
Захари Петров
|