АКТУАЛНО

На 11 май 2015 г. се навършиха 25 години от възстановяването на Радикалдемократическата партия в България!

АНКЕТА

Трябваше ли да се възстановят през 1990 г. старите партии?
 

ПОСЕТИТЕЛИ

В момента има 12 посетителя в сайта
Днес, във времето на световна криза, единството на демократичните сили за обединяване на разумните, мислещи хора у нас е нужно повече от всякога

 

 

Ние, членовете на традиционната българска Радикалдемократическа партия, се гордеем с делата на нашите предшественици в борбата за свобода и демокрация. Радикалдемократите сме приемници и продължители на една 116-годишната история, свързана с реализацията на идеи в името на просперитета на България. Оставайки верни на традициите, ще отстояваме принципите за свобода, народовластие, сигурност и справедливост.


Убедени сме, че политическата система у нас трябва да се изгражда на основата на демократични принципи, отстоявани от легитимни политически субекти. Те са нужни, за да бъдат генератор на идеи за управление, да станат среда за израстване на управленски кадри и първоначален филтър при всеки избор, както и да носят политическата отговорност за всяко управленско решение.


Оставаме верни на принципите на конституционализма. Ние сме за равнопоставеност на всички при избора на централни и местни органи на властта и за представители в институциите в Европа, така, както е записано във върховния закон у нас. В този смисъл сме против налагането на всякакви изкуствени прегради и ограничения пред политическите партии, които комерсиализират и компрометират изборния процес. Те не само са антиконституционни, но са израз на балканската хитрост на съвременните бизнес играчи в политиката за подмяна на сопите, краденето на бюлетини и състезанието с предизвестени участници.


В дългогодишната си история ние сме виждали непрекъснат стремеж на спечелилите парламентарни избори да наложат тоталната си власт – и всички те са завършвали с провал.


Изминаха повече от 15 години от избора на България да стане член на НАТО и ЕС и по този начин да се откъсне от колониалната зависимост от Русия. Избор, постигнат с пълно съгласие на всички политически партии и многократно подкрепян косвено в изборите за парламент.


За съжаление, през последвалите години определени политически кръгове, често свързани с чужди интереси, непрекъснато поставят под съмнение външнополитическия курс на страната. В шумната си пропаганда те забравят да посочат нещо твърде съществено, а именно: Каква е предлаганата от тях алтернатива? Какви ще бъдат последствията за икономиката и националната сигурност на България и дали резултатът няма да бъде връщане на нашето общество към отношения, които бяха отречени не толкова отдавна като тоталитарна диктатура?


В момента световният мир е поставен пред най-голямата си заплаха след Втората световна война. Една държава, която не блести с икономиката си, но притежава голяма армия, има териториални претенции към всичките си съседи и открито заплашва света с ядреното си оръжие. Русия нападна непредизвикано Украйна, но неочаквано получи острата реакция на обединилия се демократичен свят. И вместо това предизвикателство да предизвика обединение на политическите партии у нас и остро осъждане на агресията, в България се развихри невиждана проруска пропаганда. В резултат в българското общество се появи разлом, където емоциите загърбиха разума и идеята за приоритета на националните интереси.


Войната предизвика продоволствена криза и инфлация в целия свят. Но у нас кризата бе „надградена“ от некадърното управление на четворната коалиция, съставена от идеологически несъвместими (ако въобще може да се говори за идеология) партньори.


С неумелата вътрешна и двойствената външна политика, на карта е поставено бъдещето на страната.


Днес, във времето на световна криза, единството на демократичните сили за обединяване на разумните, мислещи хора у нас е нужно повече от всякога. Ние обаче приемаме партньорството единствено и само като равноправен диалог, с цел постигане на по-добри резултати в управлението, в икономиката и във всички сфери на обществения живот. Заявяваме, че в този смисъл ще търсим не това, което ни разделя, а това което ни обединява в принципите, вижданията и платформите.


Ние разбираме, че днес пред нашето общество има задачи, които изискват стратегически решения, чийто хоризонт е с десетилетия напред. Затова в поредица от дискусии с политическите ни партньори, с експерти и представители на гражданския сектор, ще конкретизираме нашата програма с конкретни изводи и ще ги предложим на нашите партньори за изграждане на общи позиции.


Ние предлагаме единение. България го изисква!


Захари Петров, председател на РДП


София, 15 юли 2022 г.

 

 
Декларация на Националния партиен съвет на Радикалдемократическа партия в България

 

Страната ни се намира в тежка политическа криза, усложнена от пандемията и съпътстващия трус в много икономически отрасли.

РДП участва в изборите на 04.04.21 г., но в разразилия се популизъм, противопоставяне и липса на диалог, не успя да излъчи своите послания.

А те бяха и остават:

 

  • Народът е върховен господар в страната.
  • Всеки човек е ценен за нас.
  • Никоя идеология не може да има монопол в политическия живот.
  • Приоритет за нас са образованието, изкуството, културата и качеството на живота.
  • Честност, отговорност, лоялност в личния и обществен живот.

 

Събитията по време на краткото съществуване на 45-то НС оставиха у нас противоречиви впечатления.


Оценяваме действията на служебното правителство като очаквани и адекватни по отношение разкриването на порочни практики и корупционни сделки. Но вторачването само в злоупотребите с власт на ГЕРБ, а и някои немотивирани кадрови назначения, не съответстват на статута на правителство, назначено от президента, а не избрано от Народно събрание. Целта на това правителство е преди всичко да проведе честни избори, с еднакви изходни позиции на всички политически сили, включително и на бившите управляващи.


РДП няма да се регистрира за участие в предстоящите на 11.07.2021 г. избори. Със своята 115- годишна история, ние сме и оставаме единствената партия, плод на интелектуален проект, и по тази причина не се ползваме с финансова подкрепа – проблем, който нямат многото новосъздадени партии, обслужващи определена икономическа групировка, чужда държава или просто определена популистка идея.


Но ние, радикалдемократите, не можем да стоим безучастни в предстоящите избори. За това внимателно ще следим посланията на кандидатите за власт.


НПС упълномощава ИК на РДП да вземе решение и призове за подкрепа на тази партия или коалиция, които обещават:

 

  • Приоритет за образование, изкуство, култура и качество на живот.
  • Утвърждаване и повишаване на авторитета на парламентарната форма на управление.
  • Запазване на евроатлантическата принадлежност на България, ограничаване влиянието на враждебната към България политика на Кремъл.
  • Отстраняване на всички порочни практики в управлението на държавата, в т.ч.
  • Ограничаване на корупцията;
  • Лустрация за обвързаните и със зависимости към репресивните органи на комунистическа България, както и на незаконно обогатилите се в годините на прехода.

 

29.05.2021г. гр. Пловдив

 

 
Лустрация - дори и закъсняла, тя ще има роля на морална присъда

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

приета на Националния партиен съвет на Радикалдемократическата партия в България,

проведен на 31 октомври 2020 г. в град Пловдив

 

България е в криза!

 

Независимо, че сме част от ЕС, няма европейски понятия, с които да обосновем това твърдение.

 

Има политическа криза, въпреки че управляващото мнозинство е непоклатимо. Но повечето  български граждани не намират представителство в нито една от партиите в Парламента. И по-лошото е , че никоя от лансираните от медиите партии няма шанс и в бъдеще да спечели мнозинство и да управлява.

 

Политическата ни система е дискредитирана. Обявяващи се за десни партии непрекъснато искат революционни реформи и предлагат откровено леви идеи в икономическата и социална сфера. А „леви“ формации целят запазване на статуквото и се изявяват като консервативни партии.

 

От дълго време в управлението на държавата преобладават популистките решения и липсва дългосрочна визия. Вместо пенсионна реформа се раздават пари „на калпак“, същото се отнася и за детските надбавки. 40 лв. за дете е имитация на мерки срещу демографската криза, а 50 лв. за пенсионер с 250 лв. месечна пенсия си е социална помощ.

 

Авторитетът на държавните институции е силно ерозирал. Няма доверие в полицията поради ширещата се битова престъпност, няма доверие в съдебната система заради „нескопосаните“ обвинения и очевидно неадекватните присъди към влиятелни клиенти на правосъдието.

 

Проблемите в образованието са видни от десетки години, но се решават половинчато.  Пандемията с корона-вируса оголи недостатъци в системата на здравеопазването, които всички виждаха, само не и управляващите.

 

Налице е корупция по всички етажи на местното и държавно управление. И това не е корупцията, присъща и за всички европейски (и не само) страни - това са нагли кражби от държавното, общинско имущество, от „чуждите“ бизнесмени, от всеки от нас.

 

Ние не виждаме изход от кризата в новообразувани партии, без ясен политически облик, без проследима във времето история.

 

Ние не виждаме решение и в безпринципни коалиции, създадени за прескачане на 4% бариера.

 

Ние предлагаме обединение на партии, сдружения, отделни граждани, застанали зад няколко принципа:

  • Разум, а не емоции и популизъм.
  • На първо място човека, с грижата за неговото здраве, сигурност, образование и просперитет.
  • Справедливост за всеки, сурови наказания за злоупотребилите с власт.
  • Лустрация на бивши сътрудници на ДС и висшите структури на БКП (дори и закъсняла, тя ще има роля на морална присъда).
  • Отговорност за виновниците за фалита на държавата през 1989 г., 1996-97 г., за далаверите в масовата и касова приватизация.
  • Запазване на евроатлантическата ориентация на външната политика на България, решително пресичане на опитите да бъдем отклонени от ангажиментите ни към ЕС и НАТО.

 

31.10.2020 г., гр. Пловдив

НПС на РДП

 

 
Българската мисия на Солунските братя

 

За живота и делото на светите солунски братя са изписани хиляди статии, студии и монографии. Благодарение на усилията на специалисти от цял свят смятахме, че знаем всичко или почти всичко, свързано с тях. И затова останах като поразен от гръм, когато прочетох появилата се в края на миналото хилядолетие книга на Петер Юхас "Кирил и Методий в Българската Моравия". В неголям обем – 220 страници – авторът е успял да види в "нова светлина" прословутата "моравска мисия" на Солунските братя. В интерес на истината не съм очаквал да прочета приживе нещо коренно различно от това, което всички ние знаем за живота и делото на Кирил и Методий, че съм се съмнявал, че някой би могъл да напише нещо ново. И изведнъж се появи книгата на Петер Юхас, който чрез нея сякаш ни казва: "Мили мои приятели, струва ми се, че дълго време сте се заблуждавали. Моравската мисия на Кирил и Методий не е била в онази Моравия, разполагаща се на територията на някогашна Чехословакия, а в истинската Велика Моравия, която през IХ в. е била съставна част от българската държава." В началото бях просто смаян от прочетеното, тъй като и аз "знаех" къде е била "моравската мисия" на Кирил и Методий. Прочетох отново книгата, като внимателно съпоставях авторовите твърдения с посочваните извори. И се оказа, че съм бил незрящ! Оказа се, че ние, българите, като сме се доверявали на безспорния авторитет на големите светила в областта на кирилометодиевистиката – наши и чужди, просто не сме прочели с необходимото внимание някои текстове от IХ-Х в. А те по категоричен начин подкрепят изводите на Петер Юхас: "моравската мисия" на Кирил и Методий е била осъществена в пределите на българската държава!

продължава>
 
РДП настоява още в тази сесия Народното събрание да извърши необходимите законови промени за осигуряване на машинно и дистанционно гласуване

 

При проведения през 2015 г. референдум - да може да се гласува и дистанционно по електронен път при провеждане на избори и референдуми в България, Радикалдемократическата партия (РДП) бе една от малкото политически организации, регистрирали се за участие в разяснителната кампания. В нея ние имахме възможността подробно да споделим мотивите за нашето твърдо убеждение, че осигуряването на машинно (във всяка избирателна секция у нас и в чужбина) и дистанционно гласуване (за всички имащи право на гласуване) ще обективизират изборния процес и силно ще ограничат злоупотребите при гласуване и броене на вота.


Изминалите години бяха пропилени, независимо, че поне на думи, за привърженици на машинното гласуване се обявиха мнозинството партии, включително ГЕРБ и БСП. С родилни мъки, така или иначе машинното гласуване все пак намери място в Изборния кодекс, но беше саботирано като начало - за парламентарни избори през 2017 г., а след това и за местните избори през 2019 г.


Скоро ще има парламентарни избори - редовни или предсрочни. Скоро и парламента ще престане да работи - заради отпуск или поради разпускане.



Намираме се в политическа, здравна и икономическа криза. Освен някои смущаващи искания, в провеждащия се трета седмица протест има и силна и чиста енергия за промяна. Но и най-добрите пожелания не могат да се осъществят, ако те не намерят подходящо представителство в новия Парламент след едни прозрачни, честни и неманипулирани избори.

 

Затова РДП настоява:

 

  • Народното събрание спешно, в тази си сесия, да извърши необходимите законови промени за осигуряване на машинно и дистанционно гласуване;


  • Правителството и ЦИК да осигурят необходимите финанси и организация за закупуване и привеждане в готовност на необходимите за това технически средства.

 


Надяваме се в това си искане да бъдем подкрепени от цялата демократична общност!

 

28.07.2020 г.

ИК на РДП

 

 


 
СКРЪБНА ВЕСТ

 

На 31.05.2020 г. внезапно почина Стефан Атанасов Димитров.

Роден на 08.05.1938 г., той беше деен член на Радикалдемократическа партия още от възстановяването й през 1989 г.

Активен член на местната организация в Подуене - София, един мандат председател на софийската организация, от 2001 г. до кончината си член на Националния партиен съвет.

Убеден демократ, той притежаваше вродено чувство за артистизъм. Увличаше се от шахмат, фотография, рисуване. Рецитираше стихове, разказваше басни - около него винаги беше весело.

 

Много ще ни липсва!

Почивай в мир, приятелю!

Светъл път на душата ти!

 

ИК на РДП

 

 
За да живеем в демократична България…

 

На 11 май, празника на Радикалдемократическата партия, бих искал да споделя някои мисли, които ме вълнуват живо, като човек с ясно изразена гражданска позиция…

България, повече от всякога, се нуждае от нов демократичен политически проект. Но… Веднага следва може би най-важният въпрос, на който от години няма отговор. Как трябва да бъде структуриран този нов политически субект?

Позицията на РДП винаги е била ясна - ние сме убедени привърженици на Европейския съюз, който от една страна е образуван от отделни независими държави, а от друга има своите лостове за вземане на решения от името на целия съюз. Добри, не достатъчно добри или лоши, тези лостове могат да се променят, но основата на Европейския съюз ще остане в многообразието и в зачитане на правото на всички негови членове (по-малки или по-големи) да имат и свободно да изразяват собствено мнение…

Алтернативата е Руската федерация, където управлява една партия - Единна Русия, един човек, който наскоро официално получи правото да управлява докогато и както си иска, а после  „скромно помоли” да не го обожествяват…

Моето лично мнение е, че не трябва да чакаме поредните избори, а всички демократични партии и движения с евроатлантическа ориентация, които в момента не са на власт, още от утре да започнат да търсят възможност за създаването на единен политически субект - с подобна на Европейския съюз структура, който да започне да печели на избори. Крайно време е, ако искаме да живеем в демократична България!

 

Димитър Попов

 
Всеки, който е бил радикалдемократ, остава такъв за цял живот…

 

На 11 май православните християни  честват деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Този ден е и празник на Радикалдемократическа партия, която през 2020 г. навършва 114 години от създаването си и 30 години от възстановяването.

 

За съжаление, след успешното присъствие в политическия живот в първите години след 1989 г., днес РДП няма почти никакви позиции. Нямаме имоти, нямаме пари, нямаме участие на властови позиции и от там - нямаме чуваемост за нашите тези и сме с нищожен шанс за успех в избори от всякакво естество. Но, макар и малко известни, останахме честни.

 

Членовете на ръководството на РДП вероятно си спомнят за едно цвете - кливия, което красеше офиса на партията в София. През зимата на 2001 г. запечатаха офиса ни и това цвете престоя от септември до април 2002 г. в северна, студена стая, без вода. След това то беше с нас на ул. „Христо Белчев“, на бул. „Генерал Данаил Николаев“ и когато останахме без офиси - у дома. Обикновено цъфти напролет. Вчера, милото, подаде нежно цветче за празника на РДП.

 

Значи, надежда има. След 1989 г. по една или друга причина допуснахме три пъти комунистите на власт, но останахме живи, значи има надежда за нашата демокрация. Ще се оттече мътилката, ще изчезнат партиите еднодневки, ще получат заслуженото тези, които с нечестни средства се докопаха до пари и власт.

 

Всяко време си има своите герои. Днес героите сте вие, скъпи приятели, които носите искрата на радикалдемократизма в сърцата си. Защото вие останахте честни, а това е най-голямото геройство в днешно време.

 

Тридесет години ние, бивши и настоящи радикалдемократи и нашите политически приятели, отбелязваме този празник с тържествен молебен, с поднасяне на венци и цветя, просто с почерпка. Но тази година заради пандемията ще пропуснем.

 

Моля тези, които имат възможност, утре - 11 май, в 11 часа, да запалят свещичка. И всички заедно да се поклоним смирено и отправим молба към покровителите на Европа, Светите братя Кирил и Методий, да дарят здраве за нас и близките ни.

 

София, 10 май 2020 г.

Захари Петров - председател на РДП

 

 
Радикалдемократическата партия в България (РДП) представи кандидатите си за общински съветници в Русе

 

 

* Водач на листата е организационният секретар на РДП - г-н Георги Иванов, който е и председател на областната структура на РДП в крайдунавския град.


На събитието, което се състоя в конферентната зала на хотел „Вега”, присъства и председателят на партията - г-н Захари Петров. На изборите в най-голямата община на областта радикалдемократите излизат със самостоятелна листа от 23 русенци.


В началото г-н Захари Петров припомни на присъстващите, че РДП е основана през 1906 г. и в своята над 100-годишна история тя няма събития и личности, от които да се срамува и да отрича. След което пожела на всички коректна предизборна кампания. И препоръча предимно чрез лични контакти да бъдат убеждавани гласоподавателите, че е най-добре интересите им да се защитават от представители, които мислят за добруването на живеещите в Русе, а не да се ръководят от користни подбуди.


Подборът на общинската листа е изцяло подчинен на идеята в нея да присъстват представители от различни професии и сфери на обществения живот, като по този начин те да бъдат активни в работата на местния парламент. В нея има педагози, бизнесмени, икономисти, творци, спортисти… Кандидатите за общински съветници на РДП в Русе са личности, които застават пред своите избиратели без всякакви зависимости, с гордо вдигнато чело, за да поискат тяхната подкрепа.


Логото „Образование, толерантност, коректност“ ясно определя нашите приоритети, подчерта в своето изказване пред присъстващите г-н Георги Иванов - областен лидер на партията и водач на листата за общински съветници на РДП в Русе (бюлетина № 63).


„Който гласува за с бюлетина № 63 няма да сгреши. Ще разчитаме на приятели, познати и всички наши съграждани, подкрепили ни в събирането на подписи за регистрирането на партията за тези избори. Ако бъдем избрани, няма да подведем хората”, заяви на свой ред г-н Милен Георгиев - председател на местната организация на РДП в Русе и втори в листата за общински съветници.


За представителя на бизнеса - г-н Вазген Тадевосян, подкрепата на участието в листата на РДП в Русе е продиктувана най-вече от раздела в предизборната програма на местните радикалдемократи, където е обърнато особено внимание на децата в крайдунавския град.

 

 

* Цялата листа на кандидатите за общински съветници на РДП в Русе (бюлетина № 63), по реда на тяхното подреждане, е както следва:


01. Георги Киров Иванов - магистър управление на образованието

02. Милен Маринов Георгиев - инженер-оператор в жп транспорта

03. Вазген Камсари Тадевосян - бизнесмен

04. Петър Василев Николов - управител на фирма

05. Веселин Кръстев Кръстев - педагог

06. Любомир Иванчев Бугаров - управител на автосервиз

07. Емил Евлогиев Георгиев пенсионер

08. Цанко Илиев Пейков - пожарникар

09. Пламен Тодоров Костадинов - председател на Клуб на спортните гълъбовъди

10. Севдалина Илиева Дракова - финансист

11. Николета Стефкова Стефанова - треньор по спортни танци

12. Димитър Димитров Иванов - преподавател-инструктор на МПС

13. Ивелина Божидарова Ангелова - педагог-хореограф

14. Валя Георгиева Игнатова - педагог

15. Людмила Георгиева Йотова - офис-сътрудник

16. Саня Йорданова Стефанова - педагог-балет майстор

17. Валентин Иванов Драков - продавач консултант на МПС

18. Веселин Георгиев Жоевски - управител на фирма

19. Кремена Цанкова Пейкова - управител на отдел

20. Валентина Стоянова Георгиева - началник снабдяване

21. Дарина Ангелова Василева - търговски представител

22. Атанаска Илиева Цветкова - проектант

23. Атанаска Георгиева Йорданова - счетоводител

 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

 

(РДП)


 
Скъпи на триците, евтини на брашното!

 

Вероятно утре, управляващото мнозинство ще отмени машинното гласуване. Като начало - за местните и парламентарни избори, а след година-две и за останалите. Разбира се, референдумите също са на прицел. В противен случай трябваше да се изпълни волята на близо 70% от участвалите в референдума през 2015 г. и подкрепили електронното гласуване.


Нека бъдем честни - това щеше да се случи и ако управляващи и опозиция си сменят местата. Отворената вратичка за изборни измами на най-високо ниво е примамлива за всяка „влиятелна“ партия у нас. Може би изключение прави ДПС, защото те владеят избирателите си, които гласуват както и за когото им наредят от върха на „либералната“ партия.


Радикалдемократическата партия (РДП), на която имам честта да съм председател от 2001 г., твърдо и последователно подкрепя установяване на демократични принципи на управление у нас, в това число и използване на инструментите на пряката демокрация. Затова, когато наричащите себе си „системни“ партии се бяха изпокрили, РДП използваше всички възможности, за да разясни предимствата на гласуване по електронен път в проведения през 2015 г. референдум, както и необходимостта от намаляване на субсидиите за политическите партии по нов начин, а не механично на 1 лв. - в референдума от 2016 г. И въпреки, че зад популисткото предложение за орязване на субсидиите застанаха само с 2 % повече гласоподаватели, отколкото зад електронното гласуване, мнозиството се съобрази с първото, но се готви да се противопостави на второто.


И ако такова поведение на народното представителство е обяснимо и очаквано, изненадват аргументите в подкрепа на отмяната на гласуването с машини. Те са израз или на пълна некомпетентност, или в изпълнение на партийна политика. И понеже нямам доказателство за първото, подозирам съгласуван поход на управляващите срещу обективното и точно отчитане на резултатите от изборите.


Местните избори били много сложни и ЦИК и членовете на секционните избирателни комисии (СИК) нямало да се справят при гласуване с машини в оставащите три месеца. А какво правеше ЦИК четири години? Сменете ЦИК и обучете членовете на СИК! А защо отменяте и машинно гласуване за парламентарни избори? И за тях ли няма да сте готови?


Машинното гласуване било скъпо (около 60 лева на глас, срещу 77 стотинки при гласуване с хартиена бюлетина). Наглост - първо, под една трета от гласувалите имаха машини в секциите си и второ, по вина на ЦИК, до последния момент се внушаваше съмнение за готовността за машинно гласуване, липсваше адекватна разяснителна кампания, членовете на СИК не бяха обучени.


Не е коректно разходите за машини да се делят на малкия брой гласували с тях. А ако всички гласуваха с машини? А ако машините бяха закупени и се използваха за всички следващи европейски, национални и местни избори и референдуми?


Хайде тогава да гласуваме с камъчета. Ще бъде най-евтино, а и камъните след избора ще могат да се използват по предназначение.


При местните избори бюлетините са дълги и ще трябва да се прехвърлят няколко екрана на машината. Нека сме наясно - машината е един елементарен компютър, със софтуер и възможности, отстъпващи на най-обикновения мобилен телефон. И децата знаят как се прелистват екрани от телефонния указател, от списък с клипове, от галерия със снимки.


Машините могат да се манипулират - заявява един титулуван „многознайковец“. И пропуска да припомни, че резултатите, преди да отидат в ЦИК минават през компютрите на една държавна фирма, без надзор, докато при изборните машини дебнат членове на СИК, застъпници, наблюдатели.


И да завърша оптимистично - кой каквото прави, на себе си го прави!


Захари Петров

 

 
«НачалоПредишна1234567СледващаКрай»

Страница 2 от 7